Search

Danuta Hübner

Professor Danuta Hübner, PhD (born 8 April 1948) is a Polish economist, academic, and policy maker. In 1971, Hübner obtained her degree in economics from the Warsaw School of Economics, after which she promoted in economics (1974). Hübner has been professor in economics since 1992. From 1994-1996, she was the Secretary of State for Industry. In 1997 she became the head of the office of the Polish President. From 2001-2003, she was the Secretary for Foreign Affairs and from 2003 to April 2004 Minister for European Affairs. From November 2004 until 2009, she was a Commissioner for Regional Policy. Since July 2009, she has been a Member of the European Parliament where she chairs the Constitutional Affairs Committee. She is also a member of the Brexit Steering Group.