Search

Ing. Norbert Hofer - Third President of the National Council

Group: Freedom Party Parliamentary Group
Federal Candidate List
Party: Austrian Freedom Party (FPÖ)

Address: Freedom Party Parliamentary Group
Dr.-Karl-Renner-Ring 3
A-1017 Vienna

E-mail: norbert.hofer@parlament.gv.at and norbert.hofer@fpoe.at

Career

Born: 02 March 1971, Vorau (Styria)
1977 - 1981 primary school, Pinkafeld
1981 - 1983 secondary school, Oberschützen
1983 - 1985 secondary school, Pinkafeld
1985 - 1990 federal secondary college of engineering (aeronautics)
1990 interior design adivsor and draughtsman
1990 - 1991 military service
1991 - 1994 aeronautcial engineer, Austrian Airline
1991 - 1994 certificate in aeronautical Engineering second and first class
1994 organisation officer of Ring Freiheitlicher Wirtschaftstreibender and Burgenland FPÖ
1994 - 1996 campaign manager and organisation officer of Burgenland FPÖ
1996 - today trainer and lecturer, Freiheitliche Akademie and FPÖ-Bildungsinstitut
1996 - 2000 press officer of Burgenland government office
1996 - 2007 provincial secretary of Burgenland FPÖ
1999 training as coach for communicational and behavioural techniques
2000 in-service exam in higher accounting and administrative services
2000 - 2006 director of FPÖ parliamentary group in the provincial diet of Burgenland
2010 - today (on unpaid leave since 2011) social controlling at office of Burgenland government
2010 - today member of the executive board, Eurosolar Austria
2010 - 2011 member of the supervisory board, Mapjet AG
2010 - 2012 executive chairman, PAF private trust
2011 - 2012 member of the board of directors, International Sky Services AG 2011 - 2012
2017 - 2019 Federal Minister of Transport, Innovation and Technology

Political Career

1997 - 2007 council member, City of Eisenstadt
2005 - today deputy chairman of federal FPÖ
2006 - today deputy chairman of Burgenland provincial FPÖ
2004 - 2009 district chairman of Eisenstadt and surrounding area FPÖ
1994 - 2006 chairman of City of Eisenstadt FPÖ
2006 - 28/10/2013 deputy chairman of the FPÖ Group
2008 - 2012 vice president of Österreichischer Zivilinvalidenverband, Burgenland provincial section

30/10/2006 - 18/12/2017 National Council member
29/10/2013 - 18/12/2017 Third President of the National Council
24/05/2019 - today National Council member
23/10/2019 - today Third President of the National Council